„Nu știu dacă vom câștiga, dar cu siguranță nu vom pierde acest meci“, ne declara Roli Balaj înaintea confruntării dintre cele două formații. Iar rezultatul final i-a dat dreptate, echipa sa reușind o remiză cu formația de pe locul secund din clasamentul Ligii a IV-a

Șofronea s-a confruntat însă cu o mare problemă înaintea începerii acestei confruntări. Ambii săi portari nu au putut ajunge la acest meci, fiind reținuți cu probleme la servici. Astfel Roli Balaj s-a văzut nevoit să improvizeze și l-a titularizat între buturi pe … fundașul Gabor! Acesta mai evoluase ca portar doar pe vremea când era junior! Acest lucru s-a văzut în evoluția echipei gazdă care a început temătoare această confruntare. Gâlcă a fost aproape în minutul cinci să deschidă scorul, dar lobul său a trecut puțin pe lângă poartă. Dolga a șutat de la 16 metri, dar Gabor a avut o primă intervenție foarte bună respingând în corner. Iar jocul bun, avansat al trupei din Zăbrani s-a concretizat în minutul 15, atunci când Hadăr a reușit să puncteze cu călcâiul din trei metri după un corner și o bâlbâială a fundașilor gazdă. Jocul a intrat într-o perioadă lentă după deschiderea scorului, cele două formații împărțindu-și momentele de dominare. Zăbraniul putea să intre la cabine cu un avantaj de două goluri, dar Vereș a trimis peste poartă din poziție excelentă de la 11 metri.

De la cabine au ieșit două formații total schimbate. Gazdele, impulsionate de pe margine de Roli Balaj, au împins jocul din ce în ce mai mult spre poarta adversă, iar Liga a reluat cu capul din șase metri puține peste poartă. Minutul 50 a consemnat o ocazie uriașă pentru gazde, atunci când în urma unui corner Roli Sandu nu a putut împinge balonul în poarta goală din trei metri! Și totuși încercările ofensive ale celor din Șofronea și-au găsit răspunsul în minutul 60. Cotuna a centrat din corner iar Miron a reluat cu capul la colțul lung, restabilind egalitatea. Cinci minute mai târziu Prică a sprintat în careu, Toda l-a agățat din spate și s-a dictat penalty. Sânt a executat cu sânge rece și a dus gazdele în avantaj! Zăbraniul putea să egaleze imediat, dar șutul lui Rediș a fost respins extraordinar de improvizatul Gabor! A urmat o sarabandă de ocazii ale gazdelor, toate venite ca urmare a raidurilor lui Prică. Mai întâi șutul acestuia la colțul scurt a trecut pe lângă poartă, după aceea Olariu a tras din 10 metri multe peste. În minutul 72 același Prică a sprintat fără adversar, a intrat în careu, Șubaș a ieșit la întâmpinare și a reușit să respingă. Cu zece minute înainte de final Șofronea a scăpat pe un contraatac trei contra unu dar Liga a preferat un șut de la 16 metri în detrimentul unei pase, dar execuția sa a trecut peste. Sânt putea realiza dubla, dar șutul său la colțul scurt a fost respins cu un plonjon de excepție al lui Șubaș. Și când nimeni nu se mai aștepta, în minutul 86, a venit golul egalizator. Zăbraniul a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 de metri din poziție centrală iar Gâlcă a executat perfect, stabilind scorul final de 2 – 2 !

Aqua Vest Șofronea – Victoria Zăbrani 2 – 2

Au marcat: Miron – min. 60, Sânt – min. 65 / Hadăr – min. 15, Gâlcă – min. 86

Șofronea: Gabor – Sandu (Bura), Ignat, Roman, Gherasă (Olariu) – Sânt, Liga, Cotuna, Prică – Miron, Vlad

Zăbrani – Șubaș – Dolga (Bistrian), Bercu, Avram, Vereș (Doineanu) – Hadăr (Cernea), Toda, Gâlcă, Vasinc – Varga – Rediș

Arbitri: A. Deac – A. Junger, C. Căsuț

Observatori AJF: G. Sfăt, C. Tiulea